pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 14 maja 2021
  • wyświetleń: 1151

Przedstawiciele władz uczcili pamięć pszczyńskich Żydów

"Pamięci Żydów deportowanych przez Niemców z Pszczyny w maju 1940 roku i czerwcu 1942 r. zamordowanych w KL Auschwitz i innych obozach zagłady oraz wszystkich Żydów związanych z Pszczyną, którzy podzielili tragiczny los współbraci w czasie Holocaustu" - to słowa, które znajdują się na pamiątkowej tablicy zamontowanej na elewacji budynku pszczyńskiego dworca PKP.

Uczcili pamięć pszczyńskich Żydów
Uczcili pamięć pszczyńskich Żydów - 14.05.2021 · fot. UM Pszczyna


W piątek, 14 maja przedstawiciele władz samorządowych: starosta pszczyński Barbara Bandoła, zastępca burmistrza Pszczyny Piotr Sidzina, sekretarz powiatu pszczyńskiego Szymon Sekta oraz Sławomir Pastuszka, opiekun cmentarza żydowskiego, specjalista dziejów pszczyńskich Żydów złożyli tam pamiątkowe znicze.

Uczcili pamięć pszczyńskich Żydów
Uczcili pamięć pszczyńskich Żydów - 14.05.2021 · fot. UM Pszczyna


W trakcie spotkania Sławomir Pastuszka opowiedział o niezwykle tragicznych losach Żydów, którzy nie uniknęli deportacji. Wskazał również pojedyncze historie ludzi, którym udało się uniknąć śmierci. Tych niestety było niewielu.

BM / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.