Najnowsze

  • 17 maja 2021
  • wyświetleń: 2382

Co to jest astygmatyzm i jak się to leczy?

Materiał partnera:

Astygmatyzm to wada wzroku, na którą cierpi prawie połowa osób noszących okulary lub szkła kontaktowe. Często występuje razem z krótkowzrocznością i nadwzrocznością oraz powoduje nieostre widzenie na każdą odległość. Dzięki odpowiedniej diagnozie i nowoczesnym metodom, astygmatyzm można skutecznie korygować i leczyć.

Co to jest astygmatyzm i jak się to leczy?


Budowa oka z astygmatyzmem



Zdrowe oko jest zbudowane w ten sposób, że światło, które do niego wpada, ogniskuje się na siatkówce. To właśnie w tym miejscu powstaje ostry obraz obserwowanego przedmiotu. W oku dalekowidza ogniskowanie następuje przed siatkówką, a w oku krótkowidza za nią. U osób z astygmatyzmem rogówka jest wydłużona, przez co światło, które wpada do oka, jest rozproszone. Z tego powodu otrzymywany obraz staje się rozmyty, niezależnie od odległości. Częste mrużenie oczu i bóle głowy, które są skutkami nieleczonego astygmatyzmu, bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Dwa rodzaje astygmatyzmu



Astygmatyzm regularny jest często diagnozowany u dzieci i ma podłoże genetyczna. Rogówka ma nieprawidłową budowę, ale krzywizny są regularne. W przypadku astygmatyzmu nieregularnego, jak sama nazwa wskazuje, krzywizny w rogówce odznaczają się dużą nieregularnością, co powoduje dużo większe problemy ze wzrokiem. Ten rodzaj wady częściej diagnozuje się u dorosłych, a przyczyną często bywa uszkodzenie rogówki.

Korygowanie astygmatyzmu



Astygmatyzm regularny można skorygować za pomocą specjalistycznych szkieł cylindrycznych. Mają one różną moc załamywania promieni świetlnych i dopasowuje się je indywidualnie do wady pacjenta. Lekarz zaznacza na recepcie oś cylindra. Dzięki temu szkła w jednym położeniu osi mogą korygować nadwzroczność, a w drugim wyrównywać kształt rogówki.

Inną metodą korekcji astygmatyzmu jest noszenie soczewek torycznych, które mają grubszą dolną strefę i pionową linię. Soczewki korygują indywidualne różnice w budowie oka pacjenta i umożliwiają prawidłowe skupianie się światła na siatkówce.

Operacyjne leczenie astygmatyzmu



Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, coraz popularniejszym sposobem na leczenie astygmatyzmu są zabiegi laserowe. Pozwalają one na skorygowanie wady wzroku nawet do -6,0 dioptrii. Co ważne, efekt jest trwały, a nie jak w przypadku soczewek i szkieł - doraźny. Istnieją różne metody laserowego leczenia astygmatyzmu, a najbardziej odpowiednią wybiera lekarz po wywiadzie z pacjentem i przeprowadzeniu szeregu badań.

Laserowa operacja astygmatyzmu polega na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki promieni laserowych. Jest bezbolesna - pacjentowi podaje się specjalne krople znieczulające. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezpieczny. Powieki zabezpiecza się rozwórkami, a jedynym zadaniem pacjenta jest patrzenie w światło. Laser, którym wykonuje się zabieg, posiada funkcję śledzenia gałki ocznej. Nawet gdyby pacjent spojrzał na chwilę w inne miejsce, urządzenie zatrzyma się i wróci do pracy dopiero, gdy oko będzie ustawione prawidłowo.

Poprawa widzenia po laserowej korekcji astygmatyzmu jest niemal natychmiastowa, a oczy wracają do pełnej sprawności po ok. trzech miesiącach.