pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najnowsze

  • 17 maja 2021
  • wyświetleń: 1178

Co to jest astygmatyzm i jak się to leczy?

Materiał partnera:

Astygmatyzm to wada wzroku, na którą cierpi prawie połowa osób noszących okulary lub szkła kontaktowe. Często występuje razem z krótkowzrocznością i nadwzrocznością oraz powoduje nieostre widzenie na każdą odległość. Dzięki odpowiedniej diagnozie i nowoczesnym metodom, astygmatyzm można skutecznie korygować i leczyć.

Co to jest astygmatyzm i jak się to leczy?


Budowa oka z astygmatyzmemZdrowe oko jest zbudowane w ten sposób, że światło, które do niego wpada, ogniskuje się na siatkówce. To właśnie w tym miejscu powstaje ostry obraz obserwowanego przedmiotu. W oku dalekowidza ogniskowanie następuje przed siatkówką, a w oku krótkowidza za nią. U osób z astygmatyzmem rogówka jest wydłużona, przez co światło, które wpada do oka, jest rozproszone. Z tego powodu otrzymywany obraz staje się rozmyty, niezależnie od odległości. Częste mrużenie oczu i bóle głowy, które są skutkami nieleczonego astygmatyzmu, bardzo utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Dwa rodzaje astygmatyzmuAstygmatyzm regularny jest często diagnozowany u dzieci i ma podłoże genetyczna. Rogówka ma nieprawidłową budowę, ale krzywizny są regularne. W przypadku astygmatyzmu nieregularnego, jak sama nazwa wskazuje, krzywizny w rogówce odznaczają się dużą nieregularnością, co powoduje dużo większe problemy ze wzrokiem. Ten rodzaj wady częściej diagnozuje się u dorosłych, a przyczyną często bywa uszkodzenie rogówki.

Korygowanie astygmatyzmuAstygmatyzm regularny można skorygować za pomocą specjalistycznych szkieł cylindrycznych. Mają one różną moc załamywania promieni świetlnych i dopasowuje się je indywidualnie do wady pacjenta. Lekarz zaznacza na recepcie oś cylindra. Dzięki temu szkła w jednym położeniu osi mogą korygować nadwzroczność, a w drugim wyrównywać kształt rogówki.

Inną metodą korekcji astygmatyzmu jest noszenie soczewek torycznych, które mają grubszą dolną strefę i pionową linię. Soczewki korygują indywidualne różnice w budowie oka pacjenta i umożliwiają prawidłowe skupianie się światła na siatkówce.

Operacyjne leczenie astygmatyzmuDzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, coraz popularniejszym sposobem na leczenie astygmatyzmu są zabiegi laserowe. Pozwalają one na skorygowanie wady wzroku nawet do -6,0 dioptrii. Co ważne, efekt jest trwały, a nie jak w przypadku soczewek i szkieł - doraźny. Istnieją różne metody laserowego leczenia astygmatyzmu, a najbardziej odpowiednią wybiera lekarz po wywiadzie z pacjentem i przeprowadzeniu szeregu badań.

Laserowa operacja astygmatyzmu polega na modelowaniu rogówki za pomocą wiązki promieni laserowych. Jest bezbolesna - pacjentowi podaje się specjalne krople znieczulające. Sam zabieg trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezpieczny. Powieki zabezpiecza się rozwórkami, a jedynym zadaniem pacjenta jest patrzenie w światło. Laser, którym wykonuje się zabieg, posiada funkcję śledzenia gałki ocznej. Nawet gdyby pacjent spojrzał na chwilę w inne miejsce, urządzenie zatrzyma się i wróci do pracy dopiero, gdy oko będzie ustawione prawidłowo.

Poprawa widzenia po laserowej korekcji astygmatyzmu jest niemal natychmiastowa, a oczy wracają do pełnej sprawności po ok. trzech miesiącach.